Potkani Kocour Tosa inu Holubička Achatina reticulata Kitty

Stavba klece svépomocí

Jedna z majitelek potkanek z vrhu N se vrhla do stavby klece svépomocí, vše nafotila a sepsala. S jejím dovolením článek nyní k dispozici. Klec je inspirována článkem od Illegal Rats http://illegalrats.webnode.cz/album/fotogalerie-navod-na-stavbu-klece-ala-ikea/#stavba-klec-4-jpg

 

 

13. 4. 2015

Stavíme klec svépomocí

1. Před tím, než se vůbec vydáte nakupovat, rozhodněte se, jak velkou klec chcete nebo potřebujete. Rozhodování vám může usnadnit i kalkulátor velikosti klece. Kupte dostatek pletiva (je potřeba box obehnat kolem dokola + víko + dvířka + rezerva). Prodávají se v rolích o šíři 1m a v každém slušném železářství vám podle přání ustřihnou, kolik potřebujete. Pozor na velké obchodní domy (Hornbach, Bauhaus), kde prodávají pouze celé role a ještě předražené. Dejte si také pozor, abyste si z obchodu neodnesli pletivo s prostříhanými oky (to se zřejmě stává, když prodavač/ka z role stříhá neopatrně), zbytečně pak díry budete muset doma opravovat. Poslední rada se týká hustoty ok. Pletivo s malou roztečí je ze slabých drátů a pro potkany by mohlo být nepříjemné po tom šplhat. Naopak silnější dráty jsou na šplhání lepší, ale mají větší oka, kterými se malý potkánek snadno protáhne. Pokud byste náhodou udělali stejnou chybu jako já a zvolili moc velká oka, na konci návodu nabízím řešení.

Naměřte, kolik potřebujete pletiva na obehnání boxu kolem dokola, a daný rozměr ustřihněte. Potřebujete co nejtěsnější sevření, jinak vám budou potkánci prolézat dírou mezi boxem a pletivem.

V železářství (Vichr, Brno) jsem pořídila 4m pletiva s oky 2,5cm x 2,5cm za 280,- a box jsem koupila v Ikee ze série Samla 78x56cm za 199,-.

 

2. Pletivo naohýbejte, aby vám sedlo kolem boxu. Ideální jsou pravé úhly, ale když nebudou, nic se nestane.

Při ohýbání si můžete pomoci větším prkýnkem z kuchyně nebo o hranu stolu.

 

3. Všechny ostré konce je potřeba pořádně zapilovat. To platí po celou dobu stavby klece!

Potkánek by se o ostré pletivo či drát mohl snadno zranit. Malý pilník na železo seženete v železářství do 100,-.

 

4. Pokud už víte, kde chcete mít dvířka, vystřihněte je do kostry. Pokud nevíte, ještě na to bude čas později.

 

5. Pokud chcete mít vysunovací dno a nemuset při každém čištění celou klec zvedat, vystřihněte do boku dole díru.

Doporučuji na té kratší straně, aby kostra neztratila tolik na stabilitě. Nezapomeňte nově vzniklá místa pořádně zapilovat.

 

6. Ze zbytku pletiva ustřihněte rozměr vrchního dílu (a případně i dvířek).

Jako dvířka můžete použít i vystřižené kusy, ale pozor, po ustřižení konců a zapilování se zmenší na každé straně o jednu řadu ok. Může se tedy stát, že tyto vystřižené kusy budou nakonec na dvířka moc malé.

 

7. Pletivo odmastěte (postačí jarová voda) a natřete (zvenku i zevnitř). Nezapomeňte také natřít další části (dvířka, vrchní díl). Barva musí mít atestaci na dětské hračky. V žádném případě nenatírejte toxickou barvou! Ideální jsou dvě vrstvy nátěru.

Barvu i štětec jsem sehnala v Domě barev (210,-). Mají na výběr mnoho druhů i barev, priorita je ale vybrat netoxickou barvu. Pokud chcete ušetřit, kupte si tu nejmenší plechovku. Po dvojitém nátěru mi stále zbylo více než půl plechovky barvy. Po zkušenosti se štětcem doporučím spíše váleček - údajně to s ním jde lépe. Sama jsem to zkoušela jen štětcem a docela to trvá. Barva schne 4-6 hodin, nestavte tedy klec na poslední chvíli. Pokud chcete, můžete pletivo natřít ještě před ohýbáním a stříháním (viz bod 1 a 2), ale s větší rolí se hůře manipuluje.

 

8. Zapilované strany omotejte pro jistotu provázkem. To platí po celou dobu stavby klece.

I přes veškerou snahu se mi nepodařilo zapilovat ustřižené konce do hladka, pro jistotu jsem je tedy ještě obalila obyčejným provázkem. Po týdenní zkušební době s holkama v kleci je provázek zatím netknutý, i když předpokládám, že dříve nebo později z něj bude dobrá svačina.

 

9. Nasaďte pletivo na box a sešijte drátem konce pletiva k sobě.

Je potřeba pletivo opravdu napnout. Mezery mezi boxem a pletivem jsou nežádoucí. Konce drátku ohněte tak, aby se o něj potkani nemohli zranit. Ideálně jak zevnitř, tak i zvenku. Můžete také zkusit oblepit konec izolepou, ale mně to tak nedrželo. Také pozor, aby to potkánci neožírali! Celou roli drátu seženete v železářství do 40,-. Na stavbu klece ale celou roli nepotřebujete, poptejte se, zda by vám neustřihli kousek drátku na váhu.

 

10. Kostru klece je potřeba zpevnit. Na dřevěných lištách vyměřte délku či šířku dna (+ kousek navíc, co bude přebývat na obou stranách) a v daných místech napilujeme (ne více jak do poloviny). Díky těmto prohlubním budou lišty držet nasazené na pletivě. Pokud chcete, aby vám lišty vydržely déle, nejprve je natřete.

Lišty jsem sehnala v Bauhausu (2,4m za asi 65,-). Zároveň vám je také na přání nařežou (více u bodu 11). Pokud nemáte jinou možnost, postačí vám k napilování i ta malá pilka z multifunkčního nože. Znovu připomínám - v případě natírání pouze netoxickou barvou! Já použila tu stejnou, kterou jsem natírala pletivo. Ideální to asi není, protože byla určená na kovy, ale i na dřevě drží hezky a nemusíte kupovat další barvu.

 

11. Do poliček uděláme v rozích díry. Skrz díry protáhneme stahovací pásky a s jejich pomocí poličky připevníme k pletivu.

Já poličky nevěšela do prázdna, ale pro jistotu ještě vždy pokládala na dřevěné lišty a pásky sloužily pouze jako pojistka proti svržení. Pásky seženete v domácích potřebách (0,40,-/ks), poličky mám z natřené sololitové desky (Bauhaus 1m2/70,-). V Bauhausu vám (nejen) sololitovou desku také na přání zdarma nařežou (pokud se dobře pamatuji, minimální rozměr je ale bohužel 25cm x 50cm). Díry jsem udělala šroubovákem. S trochou snahy to jde, ale pokud máte jinou možnost, ušetřete si trápení. Myslím, že každé jiné řešení je lepší než toto :-)

 

12. Pokud chcete mít otvírací víko, jednu stranu přidělejte ke kleci pomocí kroužků na klíče. Zbytek víka zajistěte kolíčky na prádlo nebo karabinkami. Princip je stejný jako při přidělávání dvířek (viz bod 15).

Dva kroužky (4,-/ks) určitě nebudou dost, na mé 78cm straně jich mám 6. Kolíčky na prádlo - domácí potřeby (cca 1,50,-/ks).

Pokud nechcete otevírací víko, přišijte drátkem víko ke kostře na všech stranách.

 

13. Pokud jste vynechali bod 6, je nyní potřeba do kostry vystřihnout díru nebo díry na dvířka. Vzniklé ostré konce opatrně zapilujte (pozor na seškrábání barvy) a pro jistotu omotejte provázkem.

 

14. Nasaďte lišty na papír na otvory pro dvířka i na dvířka samotná, případně na otvor pro výsun boxu.

V těchto částech můžete provázek vynechat, zapilovávání však nikoliv. Nicméně mám pocit, že na částech s provázkem (byť je nasazování někdy o nervy), to drží o moc lépe. Lišty seženete v papírnictví (9,-/ks).

 

15. U dvířek je stejný postup jako u víka - jednu stranu přidělejte kroužky na klíče, zbytek zajistěte kolíčky na prádlo nebo karabinkami.

 

Pokud se vám povedlo koupit pletivo s moc velkými oky

buď a) omotejte klec jemnějším pletivem

nebo b) kupte síť proti hmyzu (180,-/3,70m, Hornbach) a s pomocí kolíčků na prádlo nebo stahovacích pásků ji připevněte na klec

Síť jsem koupila, protože jsem jemné pletivo nebyla schopná nikde sehnat, a navíc až nebude potřeba, dá se snadno rozstříhat a použít na výrobu nějakých prolézaček pro vaše miláčky.

 

Vybavení klece a prolézačky

1. V domácích potřebách i ve větších obchodech (Hornbach) jsem viděla pěkné a cenově přijatelné provazy. Dá se toho nakoupit několik metrů a poté natahat skrz klec (potkánci rádi šplhají a také tím klec ještě zpevníte).

 

2. Ve stejném obchodě seženete i různé vodovodní trubky. Jejich pospojováním dokážete vytvořit bezvadné schovky, prolézačky či dokonce cestičky mezi jednotlivými patry.

 

3. Pokud máte doma nějaké staré oblečení, není nic snazšího, než ho rozstříhat a vyrobit z něj spoustu závěsných pelíšků. Já použila zavírací špendlíky, alternativou jsou poté provázky nebo lanka.

4. Vděčnou prolézačkou jsou také roličky od toaletního papíru, pokud možno neparfémovaného.

 

5. Pokud máte chvilku času, projděte se po domácích potřebách nebo po vaší garáži a buďte kreativní. Věřím, že tam najdete spoustu zajímavých věcí, ze kterých by se dala vyrobit vašim miláčkům spousta hraček. Nezapomeňte je ale vždy před umístěním do klece pořádně umýt.

 

Shrnutí na závěr

Co budete potřebovat?

a) materiál na stavbu klece

b) nářadí

c) vybavení klece

pletivo

70,-/m

kleště + štípačky

 

sololitová deska

kolem 70,-/m2

box

199,- (78x56 cm; IKEA, série SAMLA)

větší prkénko/dřevěné prkno

 

dřevěné lišty

50,-/2,4m

drát na sešití

20,-

pilník na železo

80,-

staré tričko, ponožky, …

 

barva

175,- (Dům barev)

pilka

 

zavírací špendlíky

15,-/10ks

kolíčky na prádlo

kolem 1,50,-/ks

metr

 

provaz

20,-/m

lišty na papír

9,-/ks

nůžky

 

roličky od toaletního papíru

 

provázek

20,-

štětec/váleček

35,-

vodovodní koleno

30,-

kroužky na klíče

4,-/ks

šroubovák

 

 

 

plastové stahovací pásky

0,40,-/ks

 

 

 

 

 

Ceny věcí, co jsem kupovala nebo alespoň zjišťovala, jsou uvedené v tabulce, zbytek jsem měla doma.

Celkem jsem za klec zaplatila 1800,-. V ceně už mám započítaný i nákup z chovatelských potřeb (domek, minerální kámen, apod.), kde jsem se nechala poněkud unést :-), dále materiál na vnitřní vybavení (hamaky, provazy, apod.) a také některé nářadí, co jsem na výrobu potřebovala a neměla doma (pilník, štětec). Po odečtení těchto věcí tipuji cenu samotné klece asi na 1000,- a i ta by mohla jít ještě dolu, pokud budete stavět menší klec a také pokud si vše dopředu rozmyslíte a budete nakupovat jen tolik, kolik toho doopravdy potřebujete. Já mám teď doma od každého trochu zbytků a marně přemýšlím, co s tím.

Na závěr vám radím - stavte klec raději ve dvou. Není nic horšího, než když se na vás kácí čerstvě natřené pletivo a vy nemáte volnou ruku, abyste ho zachytili :-). Přeji hodně štěstí a také zábavy při stavění klece a samozřejmě spokojené potkaní obyvatele.

----

Postřeh na závěr - dvířka je lepší udělat z většího kusu pletiva. Pokud je jen vystřihnete, budou propadávat dovnitř, což je velmi nepraktické.

Zuzana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potřebujete-li pohlídat, krmit či venčit Vaše mazlíčky, naučit je něčemu novému formou hry, vlastní webové stránky, prakticky jakýkoli databázový systém, kvalitní reklamu nebo prodat nemovitost, obraťte se na nás - děláme za pakatel. 724 676 844
Mapa stránek

Plzeňský fotograf