Potkani Kocour Tosa inu Holubička Achatina reticulata Kitty

Potkan a zdraví

Hned na úvod bych jen ráda poznamenala, že potakni mají velmi rychlý metabolismus. Člověka dokáže udolat vážná nemoc do týdne, potkana do dvou dnů. Proto nikdy s návštěvou veterináře neotálejte. V kontaktech na mě najdete tel.číslo, budete-li mít s Vaším potkanem vážný problém, zavolejte, pokusím se co nejlépe poradit, případně poradím na koho se obrátit. Výborné stránky o léčení potkanů (projekt mnoha chs) - Potkaní léky.


V tomto článku najdete naše osobní zkušenosti s nemocemi a úrazy u potkánků. Pro pár odbornějších termínů jsem sáhla na stránky Samyasy The Black Hole skvělé potkaní stránky, které mně samotné mnohokrát pomohly. Doufáme, že Vám tyto zkušenosti pomohou určit diagnózu, urychlí léčbu a že bude stále méně „kroků vedle“. Pokud zde najdete chyby či nepřesnosti, prosím, napište mi. Stejně tak oceníme i Vaše zkušenosti, nápady a příběhy.


porfirin200 Krev z nosu a krvavý výtok z očí – v prvé řadě se nejedná o krev, ale porfyrin, který jako zaschlá krev může vypadat. Objevuje se v případě, že je potkánek ve stresu, v případě podráždění sliznice (např.prachem z podestýlky) nebo nemoci a to jak u očí, tak u nosu. Pokud se objeví jen u jednoho očka, může předznamenávat zánět. U starších potkanů je občasný výskyt normální.


svrab Paraziti: Kde je mohl potkánek chytit? Snad každý kdo dlouhodobě chová potkany se s nimi setkal, není totiž jednoduché jim předcházet. Často si parazity domů přineseme s novým zvířátkem (většinou se jedná o zvířata ze zverimexu), ale téhle příčině se dá asi nejlépe vyhnout. Stačí nově přineseného mazlíčka umístit do karantény. Dalším velmi častým způsobem, jak si přinést podnájemníky jsou podestýlky od truhlářů (mohou po nich běhat divocí hlodavci), ale stává se, že se objevují i v poměrně kvalitních balených podestýlkách. Totéž platí o volně prodávaném obilí a krmivu. Asi nejméně častým způsobem je, že je potkan chytne „na procházce“, pravděpodobnost se zvyšuje, pokud běhá volně po zemi, kde se pohybují přenašeči.

Druhy parazitů: Nejčastěji je u potkanů k vidění svrab. Může se vyskytovat jak ušní, tak kožní. Přiznaky jsou časté drbání, po těle (případně na uších) se dělají stroupky, může vypadávat srst, kůže je podrážděná. První příznaky se většinou objevují na spodní části krku. Dalším možným problémem jsou vši a všenky, jsou viditelné pouhým okem (hnědý brouček). Dalším příznakem jsou hnidy, pevně se držící na srsti a trus. Potkani často trpí i alergiemi a kožními plísněmi. Mohou taktéž způsobovat stroupky v srsti a krvavá místa po těle. Alergie bývá často na určitou složku potravy nebo na podestýlku. Máte-li u potkana podezření na alergii, zkuste změnit stravu a vyměnit podestýlku za noviny, papírové ubrousky apod. Léčba: Aby jste se dozvěděli co vlastně léčit, požádejte veterináře o seškrab. Zjistíte přesnou diagnózu a můžete hned provést opatření. Podkožní léčba parazitů je doporučena pouze u kožního svrabu, při tomto léčení potkani dástávají 2× injekci Ivomecu v rozmezí 7–10 dnů. U zbylých onemocnění stačí např. Stronghold (k dostání u veterinárního lékaře) + důkladná desinfekce všech klecí a míst, kde potkan pobývá.


zoubky3

Zuby – potkani jsou hlodavci. Hlodáky jim stále dorůstají, a proto je nezbytné poskytnout jim materiál na jejich obrušování. V kleci by měl být často tvrdý chléb, větvičky ovocných stromů nebo jiný vhodný „obrušovací“ materiál. Nebude-li mít tento materiál potkan k dispozici, mohou mu zuby přerůstat. Bývají to většinou spodní hlodáky a není snadné na to přijít. Proto je vhodné zuby občas kontrolovat, obzvláště při hubnutí potkana nebo potížemi s dýcháním. Na stránkách The Black Hole je možno vidět správnou délku zubů. Zoubky správné délky jsou vidět i na fotkách v tomto článku. Všimněte si i zdravé oranžové barvy (hlodáky obsahují železo).

zuby-z-v

Výjimečně se stává, že potkánkovi roste zub křivě, potom je bohužel nutné zoubky zkracovat. Zákrok provádí veterinář a je nutné ho opakovat minimálně jednou měsíčně. Roste-li zoubek ven z tlamičky, sledujte pouze zda potkan může dobře přijímat pevnou stravu a pít z napaječky. Pokud zub roste křivě, ale z tlamičky nevybočuje, budete s potkanem muset chodit častěji. Zub by mohl poškrábat sliznici, je tu riziko infekce, abscesů, nemožnosti přijímat potravu a úhynu potkana. Můžeme jen doporučit po zkrácení dávat tak dva dny měkkou stravu.


drapky150 Drápky – potkanům se stříhat drápky nemusí, pokud se Vám zdrají příliš dlouhé, můžete dát do klece větev nebo úzký kmen jako šplhadlo. Potkan s velkým vyžitím mívá drápky zbroušené.

Pokud si potkan drápek zatrhne, bývá to pro ně dosti bolestivá zkušenost a ranka hodně krvácí. Přestože to vypadá hrozivě, potkan z této ranky nemůže vykrvácet. Tlapku můžete chladit a desinfikovat. Pokud drápek na tlapce visí, potkan si ho pravděpodobně odstraní sám, jinak by se měl odstřihnout (lepší je zajít k veterináři).

Strhneli-se drápek i s kůží, zjistěte, jestli nekouká kost.V tomto případě je již zákrok u veterináře nevyhnutelný.


Dýchání – potkan dýchá rychleji než člověk. V případě nemoci dýchá spíše mělce. Pokud můžete pozorovat nepravidelnost, je třeba urychleně navštívit veterináře. S neobvyklým dýcháním (a sípáním) nejčastěji souvisí zápal plic, velmi častá příčina úmrtí potkanů. Ten může vzniknout neléčeným kýcháním.

Kýchání a skřípavé zvuky – kýchne-li potkan dvakrát do týdne, není třeba plašit, i Vám občas něco polechtá nos. Pokud potkánek ale „pšíká“ pravidelně, je třeba nasadit podpůrnou léčbu a dobře ho sledovat. Na zvyšování imunity je dobrý echinaceový sirup (k dostání v lékárně), dětské čaje na kašel s medem a hlavně teplo a zamezení průvanu. Skřípání potkanů se mezi potkanáři říká vrkání, je to zvuk trochu jako kdyby se zakuckal. Je nutné navštívit veterináře, zpravidla jsou pak podávána antibiotika. Zanedbání těchto nemocí může mít velmi vážné následky.


nador

Nádory – u potkanů jsou velmi časté. Objeví se malá bulka pod kůží, nejdříve roste pomalu, s přibývající velikostí však velmi rychle zvíře oslabuje (je třeba nádor odlišit od abscesu). V převážné většině se jedná o nádory nezhoubné, nejčastěji podkožní. Tyto nádory se dají úspěšně operovat, pokud je potkánek zdravý a v dobré kondici, není dobré otálet a nechat mu odčerpávat energii. Nejčastějším typem tohoto nádoru je nádor mléčné žlázy. Pokud nádor roste uvnitř bříška, operace je nutná co nejdříve. Stává se, že jsou útvary neoperovatelné. Potom se doporučuje nechat potkánka utratit, a to v případě, že přestane jíst, pít nebo se nebude moct pohybovat – prostě v případě zbytečného utrpení zvířete. V případě že má Vaše zvířátko nádor, lze zpomalit jeho růst vhodnou stravou. Doporučována bývá například brokolice a kapusta. Tyto rostliny fungují jako antioxidant a jsou-li jimi potkani pravidelně krmeni, fungují zároveň jako prevence vzniku rakoviny.


absces

Absces – začíná jako ohraničená bulka a může být velmi těžké ho odlišit od nádoru. Pokud bulku zkoumáme (zatím bez veterináře), může nám pomoct pohnout nad útvarem kůží. Absces by na rozdíl od nádoru neměl být přirostlý k tkáni pod ním.

Také nám může napovědět, jestli v místě bulky nebylo zranění. Zabsec-poo-150anícené zranění = absces. Pokud bude bulka skutečně absces, veterinář ji rozřízne a hnis vyčistí. Budete muset ránu sami doma desinfikovat podle pokynů lékaře. Blahodárný je odvar za řepíku. Vyléčit absces může být velmi složité a často je nutná eutanásie. Proto nemávejte rukou nad drobnými zraněními a raději desinfikujte. Pokud najdete bouličku na nic nečekejte a vezměte potkánka k dobrému veterináři. Na fotkách je vidět absces na krku, který byl řešen operativně.


Nekrózy – nekróza je odumřelá tkáň, u potkanů se s ní poměrně často setkáme v okolí vpichu. Výskyt nekrózy, záleží na druhu vpichovaného léčiva, ale bohužel i na šikovnosti veterináře. Tkáň je odumře

nekro170

lá, potkánka tedy rána nebolí, přestože vypadá ošklivě. Místo by se mělo pravidelně ošetřovat čerstvým odvarem

z řepíku (je to zázrak) a okolí rány desinfikovat. Odumřelá tkáň se po čase (poměrně dlouhém, u nás vydržela dva měsíce) sama odloupne.


hlava-na-stranu Hlavička na stranu úklonu hlavy na stranu si každý majitel jistě všimne. Z počátku má potkan většinou problém s rovnováhou nebo chodí mírně bokem. Je třeba s potkanem zajít co nejdříve na veterinu, může jít o zánět středního nebo vnitřního ucha. V takovém případě veterinář podává antibiotika. Pokud by byl zánět ucha vyloučen, může se jednat o nervové problémy a je snaha zastavit zhoršování úklonu, v lepším případě ho zmírnit. Většinou se injekčně podávají vitaminy skupiny B.


Apatie, malátnost, ochrnutí
Starší potkani často postupně ochrnují na zadní tlapky. Na zpomalení procesu pomáhají masáže tlapek, procvičování, „dřepy“ s potkanem. Máte-li dobrého veterináře, jistě Vám poradí jak s potkánkem správně cvičit.
Pozor! potkani ochrnující na zadní tlapky si časem nedosáhnou do uší a je třeba jim je pravidelně čistit. Vatové tyčinky do uší jsou velikostně jak stvořené pro potkaní ucho.

Pokud je však ochrnutí celkové a poměrně rychlé, není času nazbyt. Jakmile potkan začne být apatický a ztrácet rovnováhu, je třeba pátrat po příčině. Potkana oddělte od ostatních, dejte ho na čisté utěrky a sledujte vylučování, množství sněděné potravy a vypité vody. Zajděte co nejrychleji na veterinu a uveďte výsledky pozorování. Pokud potkan málo jí, doporučuji měkkou stravu a do vody přidat glukopur (je to okamžitý zdroj energie, k dostání v lékárně). Pokud potkan vodu nepřijímá, podávejte ji každé 2–4 hodiny stříkačkou do koutku tlamičky. Jídlo můžete ředit vodou (přesnídávky, kašičky, jogurt) a hubne-li potkan výrazně, přidejte i glukopur. Dostává-li potkan zároveň atb, zažádejte u veterináře o Bio-Lápis, dá dopořádku trávení. Jakmile potkan padá na stranu, je zkroucený, nebo nekoordinuje pohyby tlapek, je třeba zjistit bolestivost – vše může být způsobeno například pádem. Veterinář většinou podá injekčně vit B a kortikoidy, po 24 hodinách by mělo být patrné zlepšení. Požádejte veterináře, aby zkontroloval zorničky, mohou napovědět zda je zasažená i hlava. Zkuste pozorovat četnost zívání.

Podobný případ jsme zažili 3×, v jednom případě se z toho potkánek dostal (Amiga od Pochmurného Kvíkala), protože hodně pila, čímž do sebe dostávala glukopur. 1× potkanka dožila další 2 měsíce ve stavu částečného ochrnutí, injekce zabírali (Jasmínka – zverimex). A naposledy byl potkan utracen a zjištěn nádor hypofízy (Car de Morthy). Držím všem myšákům palce, pokud se Vám něco podobného stane, napiště na ICQ, zkusím poradit více..


Epilepise – jedná se o nervový záchvat. Potkan dostává nekontrolovatelné křeče do svalů, může ležet a třást se, nebo dělat v kleci přímo „kotrmelce.“ Po záchvatu většinou bez pohybu leží, rychle dýchají, nereagují na okolí a oči mají otevřené dokořán. Po záchvatu jsou silně dezorientovaní a malátní. Je těžké epilepsii odlišit od jiných nervových záchvatů, doporučuje se dávat potkanovi Bčka, zkusit Bkomplex do napaječky a pozorovat zlepšení. Další doporučení – potkana oddělte od ostatní (při záchvatu by mohl i ublížit ostatním) a dejte ho do boxu případně akvária bez vysokých pater a těžších předmětů, aby nemohl odnikud spadnout a ublížit si. Skutečně není dobré ho nechat v kleci, při záchvatu si může zaseknout tlapku mezi mříže a vykloubit si ji. Při záchvatu se nesnažte potkana nijak chytat, neberte ho do ruky dokud nebude plně při smyslech a dokud nebude plně zorientovaný.
Co se týče epilepsie samotné, potkan bude dostávat prášky (na trhu větší množství přípravků, různě fungujících – pokud některý nefunguje, nepropadejte panice), myšák je musí denně dostat v pravidelnou dobu a v přesně stanovené dávce. Tyto prášky jsou návykové a ve vyšší dávce můžete snadno potkana předávkovat. Pokud dostane látky méně, může dostat další záchvat. Obecně platí, čím častěji záchvaty dostává, tím snadněji dostane další.
Zvláštním případem jsou záchvaty vyvolané nádorem tlačící na centrum v mozku. Je třeba uvažovat kdy se první záchvat objevil a po jaké době následovali další. Pokud je tu rozpětí půl roku, je pravděpodobné že se o nádor nejedná, protože nádory rostou velmi rychle. Doporučuji každý záchvat zaznamenat jak s datem a časem, tak jeho průběh. Takové zápisky pak mohou pomoct při diagnóze a léčbě.


otlak0 otlak150

Otlaky na tlapkách – jedná se o zarudlá místa až puchýře a novotvary na tlapkách. Nejčastěji vzniká u myšáků žijících celý život v klecích na roštu (postihuje zadní tlapky) nebo u potkánků co často šplhají po mřížích (strana předních tlapek).

Nejlepší prevence je vyndat veškeré rošty a potkánka nechat jen na podestýlce. Pokud se otlak objeví, měla by se klícka vycpat měkkým materiálem. Většinou je nutné zajít k veterináři a otlak po domluvě s veterinářem mazat a zvláčňovat.


Příprava na operaci – pokud je operace nutná, já osobně doporučuji vzít na ni každého potkana v dobré kondici, přičemž na věku příliš nezáleží. Věk hraje roli v horším hojení a delší rekonvalescenci. Nevezmete-li potkana na operaci, budete se dívat jak mu nemoc pomalu odebírá energii. Před operací by měl potkánek nasbírat co nejvíce síly. Jíst a pít by cca 2-4 hodiny před operací neměl, bude lépe snášet narkózu. Potkánka na operaci odneste v prostornější přepravce (v narkóze musíte hlídat čumáček, aby potkan mohl dýchat), místo podestlýlky zvolte čistou hřejivou látku. Při podávání narkózy potkanovi, poproste veterináře, aby potkanovi namazal očka, často se na ně zapomíná, potkan nemrká a oči mohou vyschnout!

pooperacka200

Pooperační léčba – než si potkánka odnesete domů, domluvte se s doktorem na datum vyndání stehů, zda a v jakém případě bude potřeba podávat antibiotika a znovu se zeptejte zda namazali oči. Myšáka odneste co nejrychleji domů, cestou ho zahřívejte a kontrolujte dýchání. Zvíře by mělo ležet na boku, tak by mělo mít volný čumáček a nemohl zapadnout jazyk. V narkóze se špatně udržuje teplota, musíte potkánka zahřívat. Dobrý je termoform, ale musíte často kontrolovat teplotu. Také je dobré občas zavřít víčko, protože spící potkan nemrká. Osvědčilo se mi vzít si dobrou knížku, lehnout do postele a potkánka si položit na nahé břicho. Můžete myšáka kontrolovat, máte jistotu že neprostydne a uvidíte zda se začíná probouzet nebo zatím spí. jizvafac

Po inhalační narkóze (šetrnější) by se potkan měl do 6 hodin od zákroku probudit, po injekční je doba delší,i takto velký nádor byl úspěšně odoperován může trvat až 12 hodin než se potkan začne probouzet. První pohyb bývá chvění fousků nebo mrkání. V druhé fázi vrzání zubů, pozvednutí hlavičky, chvění prstíků a pak už to jde rychle. Raději potkana při probouzení bedlivě hlídejte, bude pravděpodobně utíkat. Jako pooperační ubikace je dobrá nízká klec nebo plastbox s domečkem, kam se může myšák schovat a z narkózy se vyspat. Je třeba hlídat zda pije, pokud ani druhý den nebude chtít vodu přijímat, stříkněte mu vodu s glukopurem do koutku tlamičky. Po napití ze stříkačky většinou začnou pít sami. Pokud nenastane žádné zlepšení, budete muset znovu navštívit veterináře.
Potkánci si rádi sami vyndavají stehy. Ty by však měli vydržet alespoň dva dny, tak raději hlídejte. Pokud má potkan místo šití svorky, nesmí si je vytrhat – je třeba ho stále hlídat. Na tahače stehů je dobrá ponožka s otvory na tlapky nebo „mumie“ ze stahovacího obvazu.


Doufám že jste zde našli co jste hledali, pokud bylo v některé kategorii málo informací, mrkněte do kontaktu a napiště mi. Tento článek je napsán pro laiky, tak mi odpouste neodborné výrazy. Kitty

Co by měla obsahovat potkaní lékarnička se dozvíte u Nevi: http://www.nevena.estranky.cz/…i-lekarnicka 

 

Potřebujete-li pohlídat, krmit či venčit Vaše mazlíčky, naučit je něčemu novému formou hry, vlastní webové stránky, prakticky jakýkoli databázový systém, kvalitní reklamu nebo prodat nemovitost, obraťte se na nás - děláme za pakatel. 724 676 844
Mapa stránek

Plzeňský fotograf