Potkani Kocour Tosa inu Holubička Achatina reticulata Kitty

Potkaní jídelníček

Potkan dělá názvu všežravec opravdu čest – sežere vše na co přijde.. Každopádně máme více rozumu než potkani (alespoň se to píše v knihách ;o) a tak dbáme na štíhlou linii a zdravotní stav potkánka. Pokusím se trošku shrnout co potkánci mohou baštit, co baští rádi a co by baštit měli, ale s valným zájmem se nesetkává.. My v současné době krmíme Apetit H extra mix, ale do této energetické bomby domícháváme různodruhové vločky, rýži, těstoviny, hrách, čočku, obilniny apod a Roboran H.

tri-musketyrky

Hlavní složky potravy:

Největší část jídelníčku by měla určitě tvořit směs zrní. V obchodech je čím dál více k vidění krmivo speciálně vyvinuté pro potkany. Většinu z nich mohu vřele doporučit, ale seberte trošku trpělivosti a přečtěte si složení (barviva jsou pro potkana zcela zbytečná, nejí očima) a porovnejte s cenou..
Také si můžete smíchat vlastní směs – vyjde to levněji a máte přesnou představu co Váš potkánek dostává a co potřebuje dodávat. Starší, velmi energetickou směs najdete zde: Potkaní kuchařka Pro kojící maminky doporučuji kvalitní směs (např. Emotion Beauty od Vitakraftu) nebo Apetit H extra mix.
Krom zrní (pšenice, oves, ječmen, kukuřice, trocha slunečnice) můžete přidat ovesné vločky (pozor jsou tučné), neslazené müsli., hrách a hrachové vločky, další luštěniny, rýži, těstoviny. Oblíbené jsou ořechy a sušené ovoce, ale pozor na vysokou energetickou hodnotu. Vyhněte se granulím ze slisované trávy – potkánci je nemají rádi (vždy doporučuji přísady domíchávat do již hotové směsi od výrobců a obohacovat o minerály).

Rada: aby potkanům zrní více chutnalo, nechte ho naklíčit. Takto bude také potřebným zdrojem vitaminu E.

Zelenina a ovoce: Potkani by měli dostávat denně, ale vje třeba je na ni od mládí navykat a nepolevit – vyzkoušejte co má Váš potkánek rád. S velkým úspěchem se setkává sušené ovoce kvůli koncentraci cukru. Vyhněte se nadýmavému ovoci a chuťově ostré zelenině! Častěji doporučujeme předkládat zejména brokolici a nekořeněný nesolený špenát (obojí může být i pro větší chtuntost povařezné). Antioxidanty v těchto druích zeleniny působí jako skvělá prevence rakoviny

Další větší část tvoří:
Rýže, brambory a těstoviny – potkani je mají moc rádi, lze občas podávat se zeleninou, ale nepřekrmovat tím (rýže je dobrým pamlskem)

Na broušení zoubků:
Hodí se tvrdý chléb, ale potkani nepohrdnou ani větvičkou z ovocného stromu

Živočišné produkty:
Potkan je sice všežravec, ale také se v přírodě dožívá velice krátkého věku. Aby nám naši mazlíčci neumírali na selhání srdce a velmi časté rakoviny, živočišné bílkoviny bychom měli silně omezovat. Od té doby co jsme s manželem vegani a naši potkani tedy dostávají jen sem tam kočičí granuly, zcela nám zmizely nádory na mléčných lištách (a že jsem jich do té doby měli kolem 65). 

Tudíž doporučuji - do 5ti měsíců věku potkanům dopřát vařené maso, sušené rybky, do zrní možno přidat kočičí granule a pro zvláštní příležitosti se hodí i kvalitní kočičí konzerva. Zařazujte sem tam vařené vajíčko, jogurty (vše pokud možno v co nejzdravějších variantách, bez solí, bez barviv atd). Od pěti měsíců do cca 8mi dáváme občas vařené a  vajíčko, kočičí granulku a kosti na dohlodání, od 8mi měsíců je z uvedených věcí opravdu jen sváteční jídlo (berte v úvahu jak maličký potkan je a jak velkou porci mu k poměru k jeho váze cpete).

Pamlsky v rozumné míře:
oříšky – nejlépe burské včetně slupek  – slouží jako výborná zábava
dropsy – k dostání ve zverimexech – oblíbená potkaní lahůdka obohacená o vitaminy, nepřekrmovat a lámat aspoň na osminky!
piškoty – pozor na tzv. „piškotové potkany“ kteří nejedí nic jiného a trpí nedostatkem vitaminů a minerálů - piškot je něco bez čeho se potkan obejde, jistě najdete i zdravější pamlsek
sušenky – pokud jsou bez čokolády a sladké náplně, různé keksy si potkani klidně dát mohou když už vám tak blbě nehlídaně leží na stole :) ale záměrně krmit nedoporučujem

V sezóně nezapomeňte natrhat na vhodných místech jitrocel, pampelišky, řebříček, mladé kopřivy - někteří potkani si rádi tyto zdravé ňamky dají.

Nedoporučuji:
ostré a kořeněné jídlo (tzn. ani zbytky od oběda)
nadýmavé ovoce a zeleninu v přílišném množství
čokoládu (toxická!)

jolien-zrni

 

Potřebujete-li pohlídat, krmit či venčit Vaše mazlíčky, naučit je něčemu novému formou hry, vlastní webové stránky, prakticky jakýkoli databázový systém, kvalitní reklamu nebo prodat nemovitost, obraťte se na nás - děláme za pakatel. 724 676 844
Mapa stránek

Plzeňský fotograf